Bergmancenter Logo
Director Eddie Åhgren
Duration 100 min
Language svenska
Price SEK 120.00

Cinema — 2024.12.15 16:00-17:40 (The event has passed)

Jönssonligan kommer tillbaka

Jonssonligan kommertillbaka affisch a3 Jonssonligan kommertillbaka affisch a3

Säsongsavslutning i bion med nya Jönssonligan!

Efter år på flykt återförenas Sickan med Vanheden, Harry och Doris för en ny kupp. Planen, tajmad in i minsta detalj, är att stjäla ett komplett T-rex-skelett från Naturhistoriska riksmuseet och sälja det till den skrupelfrie affärsmannen Wall Enberg för 320 miljoner kronor. De har dock inte räknat med Rigmor Gren, en åldrad kriminalare, besatt av idén att ställa Jönsson inför rätta innan hon själv går i pension.

I rollerna ser vi Robert Gustafsson som Charles-Ingvar “Sickan” Jönsson, Jonas Karlsson som Vanheden, Anders Jansson som Dynamit-Harry och Jennie Silfverhjelm som Doris. I övriga roller syns bland andra Lotta Tejle, Thomas Bo Larsen, Johan Rabaeus, David Batra, Arvin Kananian, Felicia Danielsson, Alfred Svensson och David Ritschard.

Upcoming Events

Cinema — 2026.01.11 16:00-18:30

Sound of Falling

På en gård i nordöstra Tyskland tillbringar fyra generationer kvinnor sina somrar, från 1900-talets början till idag.

Cinema — 2026.01.18 16:00-17:30

Den blå färden

Den blå färden, Silverbjörnprisad vid filmfestivalen i Berlin, är en episk roadmovie, eller snarare en "flodmovie", som tar dig med på en poetisk resa genom Amazonas djungel.
All events