Bergmancenter Logo
Director Ken Scott
Duration 102 min
Language franska
Price SEK 120.00

Cinema — 2025.04.06 16:00-17:45 (The event has passed)

Det började med min mamma

Detborjademedminmamma affisch a3 se Detborjademedminmamma affisch a3 se

Det här är den sanna, roliga och gripande historien om ett otroligt öde och den största kärleken som finns: en mors kärlek till sitt barn. År 1963 föder Esther sin yngste son, Roland, in en stor familj. Roland föds med klumpfot, vilket hindrar honom från att stå upp. Trots alla råd lovar Esther sin son att han ska gå som alla andra och få ett fantastiskt liv. Från det ögonblicket gör Esther allt för att hålla sitt löfte.

Regissören Ken Scott har regisserat denna dramakomedi med bland andra Leïla Bekhti, Milo Machado-Graner och Jeanne Baliba i rollerna.

Upcoming Events

Cinema — 2026.02.22 16:00-18:00

Grannfejden

Efter en pinsam händelse på sociala medier återvänder influencern Hanna från storstan till sin värmländska hemstad. Hon flyttar in hos sin syster Emma som jobbar på kommunen och som fått det ärofyllda uppdraget att få den nyinflyttade ex-statsministern Stefan Carlsson, att trivas och skapa fin PR för orten.

Cinema — 2026.03.01 16:00-18:10

Hamnet

Golden Globe vinnaren och flerfaldigt Oscarsnominerat drama som berättar den starka historien om kärlek och sorg som inspirerade till skapandet av Shakespeares tidlösa mästerverk, Hamlet.
All events