Bergmancenter Logo
Director Matthias Glasner
Duration 185 min
Language tyska
Price SEK 120.00

Cinema — 2025.06.15 17:00-20:00 (The event has passed)

De dödas symfoni

DE DODAS SYMFONI recensionsaffisch DE DODAS SYMFONI recensionsaffisch

Familjen Lunies har inte varit en riktig familj på länge. Sonen Tom, systern Ellen och mamman Lissy har knappt någon kontakt, fullt upptagna som de är med sina egna problem (otrohet, självmedicinering, demens…). Men när de tvingas stirra döden i vitögat förenas familjen för första gången på många år.

Matthias Glasners provokativa, delvis självbiografiska mästerverk De dödas symfoni var en sensation på Berlins filmfestival, där den hyllades till skyarna och tilldelades pris för bästa manus. Helt nyligen vann den fyra priser vid German Film Awards, inklusive bästa film. De dödas symfoni är en stor filmupplevelse: ett ensembledrama som graciöst balanserar mellan tragik och komik.

Upcoming Events

Cinema — 2025.10.19 16:00-17:50

Drömmar

Sista filmen i Dag Johan Haugerud triologi "Sex, Kärlek, Drömmar". Vinnare av Guldbjörnen vid Berlin filmfestival 2025. Med känslighet och skärpa utforskar Drömmar kärlekens kraft, språkets makt och den tunna linjen mellan verklighet och fiktion.

Cinema — 2025.10.26 16:00-18:00

After the Hunt

Från den visionäre regissören Luca Guadagnino kommer After the Hunt - ett nervkittlande psykologiskt drama där gränsen mellan rätt och fel suddas ut.
All events