Bio — 2025.07.14 13:00-14:15
Cirkus
Fira Ingmar Bergmans födelsedag med oss! Vi firar traditionsenligt med att visa en av hans favoritfilmer: Cirkus - av och med Charlie Chaplin!
Älskad, hysteriskt rolig klassiker för stora och små.
Bio — 2024.10.06 16:00-18:00 (Evenemanget har passerat)
Bianca Kronlöf lyser starkt i en film om vänskap, motstånd och lojalitet i en tid då hela världen höll andan.
Hanne jobbar på ett äldreboende när avstånd, osäkerhet och munskydd blir en del av allas vardag i mars 2020. När bristande säkerhetsprotokoll och hemmagjorda visir eskalerar till ren livsfara för hennes patienter, konfronterar hon en ledning som sopar allt under mattan. Med vetskapen om att hon riskerar jobb, vänner och förtroende, bestämmer hon sig för att gå till media – och tvingas välja mellan att vara tyst eller att lämna.
Så länge hjärtat slår är inspirerad av verkliga händelser.
Bio — 2025.07.14 13:00-14:15
Fira Ingmar Bergmans födelsedag med oss! Vi firar traditionsenligt med att visa en av hans favoritfilmer: Cirkus - av och med Charlie Chaplin!
Älskad, hysteriskt rolig klassiker för stora och små.
Samtal — 2025.07.14 15:00-16:00
Författarsamtal och uppläsning med Nike Markelius ur hennes bok En bro av sorg (2024).
Såhär skriver hon själv: Jag har skrivit en bok som jag själv skulle ha behövt läsa när min mor gick bort 2021 utan att vi hunnit försonas, medan hon ännu var i livet.
I En bro av sorg skriver Nike Markelius fram sin mor. Det är starkt, berörande och trösterikt. Dikterna försöker bygga nya förbindelser, upprätta nya flöden och broar.
Nike Markelius är musiker, sångerska, poet och författare, och debuterade med självbiografin Trumslag hjärtslag (2016). Hon är känd som trummis i rockbandet Tant Strul, samt som solo-artist och instrumentalist, och har varit verksam som upphovsperson och musikproducent i många skiv-och turné-produktioner.